OxiClean Stain Remover Powder – Powder – 115.52 oz (7.22 lb) – 1 Each – Blue
Additional information
| Brand | Church & Dwight Co., Inc |
|---|---|
| Product Type | Laundry Detergent |
| Cleaner Weight | 115.52 oz (7.22 lb) |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Powder |
| Brand Name | OxiClean |
| Features | Color Safe |
| Manufacturer | Church & Dwight Co., Inc |
| Product Name | Stain Remover Powder |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | 69 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>OxiClean Versatile Stain Remover is the answer to almost every stain-fighting need you have – in laundry and beyond. When used as directed, its oxygen-based, water-activated formula safely gets tough dirt and grime out of clothes, carpets and nearly any surface in your home. Use as a presoak for your laundry before you wash your clothes. Add a scoop to every load. It works in both High Efficiency (HE) and non-HE washing machines to get your clothes extra clean. Dissolve OxiClean versatile powder in water and blot away carpet and upholstery stains. Make a solution and pretreat with a squeeze bottle (not included) to remove stains on contact. Stain remover is chlorine-free and color-safe.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Grime Remover |
OxiClean Stain Remover Powder – Powder – 115.52 oz (7.22 lb) – 4 / Carton – Blue
Additional information
| Brand | Church & Dwight Co., Inc |
|---|---|
| Product Type | Laundry Detergent |
| Cleaner Weight | 115.52 oz (7.22 lb) |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Powder |
| Brand Name | OxiClean |
| Features | Color Safe |
| Manufacturer | Church & Dwight Co., Inc |
| Product Name | Stain Remover Powder |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | 00069CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>OxiClean Versatile Stain Remover is the answer to almost every stain-fighting need you have – in laundry and beyond. When used as directed, its oxygen-based, water-activated formula safely gets tough dirt and grime out of clothes, carpets and nearly any surface in your home. Use as a presoak for your laundry before you wash your clothes. Add a scoop to every load. It works in both High Efficiency (HE) and non-HE washing machines to get your clothes extra clean. Dissolve OxiClean versatile powder in water and blot away carpet and upholstery stains. Make a solution and pretreat with a squeeze bottle (not included) to remove stains on contact. Stain remover is chlorine-free and color-safe.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Recommended Use | Grime Remover |
OxiClean Stain Remover Powder – Powder – Carton – 1 Each – Blue
Additional information
| Brand | Church & Dwight Co., Inc |
|---|---|
| Product Type | Surface Cleaner |
| Container Type | Carton |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Powder |
| Brand Name | OxiClean |
| Features | Color Safe |
| Manufacturer | Church & Dwight Co., Inc |
| Product Name | Stain Remover Powder |
| Application/Usage | Multi Surface |
| Manufacturer Part Number | 5703700069 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>OxiClean Versatile Stain Remover is the answer to almost every stain-fighting need you have – in laundry and beyond. When used as directed, its oxygen-based, water-activated formula safely gets tough dirt and grime out of clothes, carpets and nearly any surface in your home. Use as a presoak for your laundry before you wash your clothes. Add a scoop to every load. It works in both High Efficiency (HE) and non-HE washing machines to get your clothes extra clean. Dissolve OxiClean versatile powder in water and blot away carpet and upholstery stains. Make a solution and pretreat with a squeeze bottle (not included) to remove stains on contact. Stain remover is chlorine-free and color-safe.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Grime Remover |
| Weight (Approximate) | 7.22 lb |
OxiClean Stain Remover Powder – Powder – Carton – 1 Each – Blue
Additional information
| Brand | Church & Dwight Co., Inc |
|---|---|
| Product Type | Surface Cleaner |
| Container Type | Carton |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Powder |
| Brand Name | OxiClean |
| Features | Color Safe |
| Manufacturer | Church & Dwight Co., Inc |
| Product Name | Stain Remover Powder |
| Application/Usage | Multi Surface |
| Manufacturer Part Number | 5703700069 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>OxiClean Versatile Stain Remover is the answer to almost every stain-fighting need you have – in laundry and beyond. When used as directed, its oxygen-based, water-activated formula safely gets tough dirt and grime out of clothes, carpets and nearly any surface in your home. Use as a presoak for your laundry before you wash your clothes. Add a scoop to every load. It works in both High Efficiency (HE) and non-HE washing machines to get your clothes extra clean. Dissolve OxiClean versatile powder in water and blot away carpet and upholstery stains. Make a solution and pretreat with a squeeze bottle (not included) to remove stains on contact. Stain remover is chlorine-free and color-safe.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Grime Remover |
| Weight (Approximate) | 7.22 lb |


















