Original Premium Coffee, Traditional, 27.9 oz Canister
Login to View Prices
Contains 100% Arabica beans. A rich, full-bodied flavor. Rainforest Alliance certified for environmental protection and sustainable development.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 1.7400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.11 × 6.11 × 6.01 in |
| Global Product Type | Coffee, Bulk Ground |
| Ship Class Code | N |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Flavor | Traditional |
| Roast Type | Medium |
| Product Packaging | Canister |
| Compliance Standards | Rainforest Alliance Certified |
| Beverage Type | Ground Coffee |
| For Use With | Drip Coffee Makers |
| Volume Capacity | 27.9 oz |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043000094105 |
| MPN | 4300009410 |
| Brand | Yuban® |












Reviews
There are no reviews yet.