Meet your versatile lectern. The Model #800X Orator is a functional and modern 40 W sound lectern with a standing height of 46, suitable for every speaker and environment. Enjoy a spacious reading surface illuminated by an updated black halogen lamp and a digital timepiece for monitoring speech duration. An ample 12 x 4 shelf space provides convenient and elegant storage, while the lectern’s four concealed easy-roll casters ensure smooth mobility. The Orator offers a wide range of multimedia options, including an updated 21 built-in gooseneck microphone, a tie-clip/lapel mic with 10 ft cable, and an amplifier that works with other OS optional wireless microphones. The unit also features an upgraded amplifier with Bluetooth®/USB inputs. The Orator Lectern provides practical functionality and a premium finish to ensure successful multimedia presentations in conference rooms, meeting halls, auditoriums, cafeterias and beyond.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 71.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.00 × 21.00 × 20.00 in |
| Mic(s) | Lapel |
| Height (Max) | 46" |
| Material(s) | MDF Core HPL Laminate |
| Overall Width | 22" |
| Overall Depth | 17" |
| Global Product Type | Freestanding Lecterns w/PA |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Mahogany |
| Series Name | Oklahoma Sound® Orator Series |
| Amps | 40 W |
| Shelf Width | 12" |
| Shelf Depth | 4" |
| Audio Input | Two Mics |
| Caster/Glide/Wheel | Four Hidden Casters |
| Number of Shelves | 1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color Family | Brown |
| Compliance Standards | MAS Certified Green |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 604747802837 |
| MPN | 800XMY |
| Brand | Oklahoma Sound® |














Reviews
There are no reviews yet.