Officemate Side Load Letter Tray – 1 Compartment(s) – 1 Tier(s) – 2.8″ Height x 13.2″ Width x 9″ Depth – Stackable, Durable, Handle, Sturdy – 30% Recycled – Black – Plastic – 1 Each
Additional information
| Brand | Officemate, LLC |
|---|---|
| Product Type | Desk Tray |
| Number Of Tiers | 1 |
| Total Number Of Compartments | 1 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.8" |
| Width | 13.2" |
| Depth | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Officemate |
| Features | Sturdy |
| Compatibility | OIC 26152 Desktop File Organizer |
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Product Name | Side Load Letter Tray |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 26052 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Side-loading letter tray provides convenient desktop organization. Stackable design lets you organize more items without taking up more space on your desk. Durable, injection-molded design features a ribbed bottom to prevent papers from sticking. Built-in handles allow easy transportation. Letter tray can be used with the Office Mate drawer tray 26032 (sold separately) to create a combination organizer unit. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1023061748.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Officemate Side Load Letter Tray

Login to View Prices
Officemate Side Load Letter Tray – 2.8″ Height x 13.2″ Width x 9″ Depth – Desktop – Stackable, Durable – Black – Plastic – 2 / Pack
Additional information
| Brand | Officemate, LLC |
|---|---|
| Product Type | Desktop Organizer |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Placement | Desktop |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.8" |
| Width | 13.2" |
| Depth | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Officemate |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Product Name | Side Load Letter Tray |
| Application/Usage | Document Storage |
| Manufacturer Part Number | 21022 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Side-Loading Trays stack securely to form a convenient method of desktop organization. Durable, injection-molded plastic features a ribbed bottom to prevent papers from sticking. Each tray stacks with most other desk tray models. Built-in handles create an easy carrying experience. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014309735.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |












