Officemate Portable Storage Clipboard with Calculator
Login to View Prices
Officemate Portable Storage Clipboard with Calculator – Heavy Duty – Plastic – Charcoal Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Officemate, LLC |
|---|---|
| Product Type | Storage Clipboard |
| Clip Strength | Heavy Duty |
| Product Color | Charcoal Black |
| Built In Components | Calculator |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Board Material | Plastic |
| Height | 14.5" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 1.5" |
| Brand Name | Officemate |
| Features | Low Profile Clip |
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Product Name | Portable Storage Clipboard with Calculator |
| Manufacturer Part Number | 83302 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Heavy-duty portable clipboard with calculator doubles as a briefcase. Ergonomic hand grips let you carry it easily. Large capacity of this sturdy plastic clipboard offers room for papers, forms and notepads. Heavy-duty, low-profile clip includes a built-in calculator that is powered by solar and battery (included). Built-in filing pockets are perfect for CDs, business cards and papers. Three separate external filing compartments can be used for pens and other small items (one is magnetized to hold clips in place). <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028975710.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Calculator Storage Portable Clipboard</li><li>Battery</li></ul> |
















