Office Star Professional Air Grid Chair with Adjustable Headrest
Login to View Prices
Office Star Professional Air Grid Chair with Adjustable Headrest – Mesh Seat – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Office Star Products |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Metal |
| Seat Material | Mesh |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 21.75" |
| Seat Depth | 19.50" |
| Seat Thickness | 4.25" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 19" |
| Maximum Seat Height | 4.50" |
| Back Height | 32.75" |
| Back Width | 20.50" |
| Arm Material | Polyurethane |
| Arm Height | 25.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Office Star |
| Features | Headrest |
| Manufacturer | Office Star Products |
| Product Name | Professional Air Grid Chair with Adjustable Headrest |
| Product Line | Space |
| Manufacturer Part Number | 55403 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Executive high-back chair features active lumbar support and a mesh screen back. Mesh screen back provides increased breathability while adjustable, padded lumbar support maintains the natural curve of your spine. Functions include one-touch pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt tension, tilt lock and synchronized knee tilt (2-to-1 synchro tilt). Headrest adjusts in height and depth. Arms have soft pads and adjust in height. Seat size is 21-7/8" wide x 19-1/8" deep x 18-4/5 to 23" high. Back size is 20-5/8" wide x 29-3/4" high. Distance between arms is 19". High-back chair features a thickly padded contoured mesh seat, heavy-duty metal base, and oversized, dual-wheel carpet casters. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | Contour Seat &, Air Grid Back |
| Weight (Approximate) | 48 lb |
Office Star Professional Air Grid Chair with Adjustable Headrest

Login to View Prices
Office Star Professional Air Grid Chair with Adjustable Headrest – Mesh Seat – 5-star Base – Black – 1 Each






