Office Star Big & Tall Air Grid Managers Chair – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Office Star Products |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Aluminum |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 21" |
| Seat Thickness | 4.25" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Minimum Seat Height | 19.75" |
| Maximum Seat Height | 22.25" |
| Back Height | 22" |
| Back Width | 21.25" |
| Arm Height | 25.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 44.5" |
| Width | 30.3" |
| Depth | 28.8" |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Brand Name | Office Star |
| Features | Tilt Tension |
| Manufacturer | Office Star Products |
| Product Name | Big & Tall Air Grid Managers Chair |
| Product Line | Space |
| Manufacturer Part Number | 75-37A773 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Executive Big and Tall Chair features a double air-grid back with adjustable lumbar support and thickly padded contoured mesh seat. Built-in arms adjust in height and width and feature soft polyurethane pads. Functions include one-touch pneumatic seat-height adjustment from 19-3/4" to 22-1/4", mid-pivot knee tilt control, adjustable tilt tension and integral lumbar. Weight capacity is 400 lb. Seat size is 22" wide x 21" deep x 4-1/4" thick. Back size is 21-1/4" wide x 22" high. Heavy-duty five-star base with gunmetal finish offers five dual-wheel casters for easy chair movement. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Double Air Grid Back with Built-in Adjustable Lumbar Support</li><li>Thick Padded Mesh Seat</li><li>Height and Width Adjustable Arms with PU Pads</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 62 lb |
Office Star Big & Tall Air Grid Managers Chair

Login to View Prices
Office Star Big & Tall Air Grid Managers Chair – 5-star Base – Black – 1 Each
Office Star Big & Tall Air Grid Managers Chair

Login to View Prices
Office Star Big & Tall Air Grid Managers Chair – 5-star Base – Black – 1 Each

