Mobile Sit-to-Stand Desk, 23.5 x 20.5 x 29.75 to 44.25, Black
Login to View Prices
Mobile Sit-to-Stand Desk adjusts to multiple heights up to 44.25″ high. Powerful pneumatic lift mechanism with no preset adjustments. Quality laminate surface for durability. Solid steel frame with wide base for stability.
Additional information
| Weight | 17.6320 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.56 × 27.56 × 5.31 in |
| Base Material | Metal |
| Caster/Glide/Wheel | Four Casters (Two Locking) |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| CPU Holder/Platform Indicat | No |
| Pedestal Count | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Ind | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Global Product Type | Sit/Stand Single-Leg Workstations |
| Worksurface Material | Laminate |
| Overall Width (Max) | 23.5" |
| Worksurface Width | 23.5" |
| Edge Detail Profile | Round |
| Worksurface Shape | Square |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Color Family | Black |
| Book Box Indicator | No |
| Worksurface/Base Color | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Overall Height (Max) | 44.25" |
| Overall Height (Min) | 29.75" |
| Overall Depth (Max) | 20.5" |
| Worksurface Depth | 20.5" |
| UPC | 750333653007 |
| MPN | STS300B |
| Brand | Kantek |













Reviews
There are no reviews yet.