Magnetic Porcelain Whiteboard with Aluminum Frame and Maprail, 72.5″ x 60.47″, White Surface, Satin Aluminum Frame
Login to View Prices
Providing long-lasting performance and durability, Ghent’s Porcelain Magnetic Whiteboards are made with customers in mind. The porcelain-on-steel surface is mounted to a solid backing for added strength that stands up to the rigors of the most high-use classrooms and offices. The durable scratch- and dent-resistant porcelain-enameled surface also ensures that your dry erase board never absorbs ink, eliminating the possibility of staining and ghosting. Easy-wipe surface requires less cleaning, too, so you can achieve a long-lasting bright white surface without the hassle. Use the magnetic surface to post flyers, bulletins, teaching accessories and more. Each board features a sleek satin aluminum frame with a matching cork-strip map rail and an accessory tray.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 116.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79.00 × 67.00 × 5.00 in |
| Board Height | 60.47" |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Wall-Mount |
| Surface Material | Porcelain |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Board Width | 72.5" |
| Ship Class Code | V |
| Frame Color/Finish | Satin |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Frame Material | Aluminum |
| Board Depth | 3" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 014935039059 |
| MPN | M1P561M |
| Brand | Ghent |














Reviews
There are no reviews yet.