LYS L-Shaped Industrial Desk – For – Table TopL-shaped Top x 52.13″ Table Top Width x 19.75″ Table Top Depth – 29.50″ Height – Assembly Required – Aged Oak – Medium Density Fiberboard (MDF) – 1 Each
Additional information
| Brand | LYS |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | L-shaped |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 52.13" |
| Base Material | Powder Coated Steel |
| Table Top Depth | 19.75" |
| Color/Finish | Aged Oak |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 29.50" |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Brand Name | LYS |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | LYS |
| Product Name | L-Shaped Industrial Desk |
| Application/Usage | Industry |
| Manufacturer Part Number | DK100LRGK |
| Marketing Information | <p>L-Shaped Industrial Desk with center drawers offers plenty of smooth desktop surface and open area underneath to customize your storage options. Main tabletop size is 52-1/8" wide x 19-3/4" deep x 29-1/2" high and holds up to 200 lb. Return top with center drawer measures 47-1/4" wide x 19-3/4" deep x 29-1/2" high and holds up to 200 lb. Sturdy, medium-density fiberboard, leg bases support the substantial tops. Each leg includes a steel tube cross inside for bracing. To strengthen the legs, they are connected with powder-coated steel tubes.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |



















