Lorell Westlake Series High Back Executive Chair – Saddle Leather Seat – Black Polyurethane Frame – Saddle – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Leather |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 20.50" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Saddle |
| Minimum Seat Height | 18.75" |
| Maximum Seat Height | 22.25" |
| Back Height | 29.25" |
| Back Width | 21" |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Color | Saddle |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Polyurethane |
| Height | 46.8" |
| Width | 26.5" |
| Depth | 28.5" |
| Frame Color | Black |
| Certifications & Standards | <ul><li>ANSI/BIFMA</li><li>California CA117-2000 Flame Retardency</li></ul> |
| Product Series | Westlake |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Padded Armrest |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Westlake Series High Back Executive Chair |
| Manufacturer Part Number | 63280 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Executive high-back chair, part of the Lorell Westlake Series, features bonded leather upholstery with overstuffed cushions, a waterfall seat and padded arms for exceptional comfort. Functions include pneumatic seat-height adjustment (18-1/4" to 21-3/4"), 360-degree swivel, tilt, tilt tension, and tilt lock. Polyurethane frame offers a champagne-colored, powder-coat finish. Seat cushion measures 21" wide x 20-1/2" deep. Back cushion size is 21" wide x 29-1/4" high. Arm height from the floor adjusts from 26-3/4" to 30-1/4". High-back chair meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. Meets the CA117 fire-retardant standard.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |















