Lorell SOHO Mesh Mid-Back Task Chair – Mesh Seat – Mesh Back – Mid Back – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Mesh |
| Swivel | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Minimum Seat Height | 38.66" |
| Maximum Seat Height | 42.87" |
| Back Material | Mesh |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Back Type | Mid Back |
| Product Color | Black |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 42.9" |
| Width | 27.8" |
| Depth | 27" |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Tilt Lock |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | SOHO Mesh Mid-Back Task Chair |
| Product Line | SOHO |
| Application/Usage | Home Office |
| Manufacturer Part Number | 83293 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Part of Lorell SOHO Collection, this mid-back office chair is the perfect addition to your small office or home office. Breathable mesh back and seat conform to your body. Seat and arm heights adjust to suit your stature. Dual-action synchro tilt lets the back recline at a 2-to-1 ratio to seat angle so you can recline while keeping seat cushion relatively level to floor. Other functions include 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock. Five-star nylon base is equipped with smooth-rolling casters. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1060479500.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |













