Lorell Premium Box/Box/File Mobile Pedestal – 15″ x 22.9″ x 27.8″ – 3 x Drawer(s) for Box, File – Letter – Ball-bearing Suspension, Drawer Extension, Durable, Pencil Tray – Black – Steel – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Type | File |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 27.8" |
| Width | 15" |
| Depth | 22.9" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Kingsley |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Pencil Tray |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Premium Box/Box/File Mobile Pedestal |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 79129 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Premium mobile pedestal file features durable construction to withstand intense daily use. Two box drawers include a pencil tray and one divider per drawer to help organize your supplies and belongings. The file drawer accommodates letter-size, hanging file folders with the included hangrails. Secure the contents with the core-removable lock. Premium arch drawer pulls and clean style integrate with most office environments. Precision ball-bearing suspension and full drawer extension deliver optimal performance. Counterweight guards against tipping. Greenguard Gold certified pedestal file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Lorell Premium Box/Box/File Mobile Pedestal – 15″ x 22.9″ x 27.8″ – 3 x Drawer(s) for Box, File – Letter – Ball-bearing Suspension, Drawer Extension, Durable, Pencil Tray – Charcoal – Steel – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Type | File |
| Product Color | Charcoal |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 27.8" |
| Width | 15" |
| Depth | 22.9" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Kingsley |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Pencil Tray |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Premium Box/Box/File Mobile Pedestal |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 79130 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Premium mobile pedestal file features durable construction to withstand intense daily use. Two box drawers include a pencil tray and one divider per drawer to help organize your supplies and belongings. The file drawer accommodates letter-size, hanging file folders with the included hangrails. Secure the contents with the core-removable lock. Premium arch drawer pulls and clean style integrate with most office environments. Precision ball-bearing suspension and full drawer extension deliver optimal performance. Counterweight guards against tipping. Greenguard Gold certified pedestal file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |



























