Lorell Poly Shell Conference Task Chair – Fabric, High Density Foam (HDF) Seat – 5-star Base – White – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Aluminum |
| Seat Material | High Density Foam (HDF) |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 15.75" |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Cushioned |
| Product Color | White |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 23.5" |
| Depth | 23.5" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Hooded Double Wheel Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Poly Shell Conference Task Chair |
| Application/Usage | Meeting |
| Manufacturer Part Number | 3195 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Task chair with a white poly shell features a sleek architectural design that is visually unique and appealing yet extremely comfortable. Use as a task chair at your desk or conference chair at your meeting room table. Seamless connection between the backrest and arms allows unmatched comfort without a lot of adjustments. This multifunction chair offers pneumatic seat-height adjustment from 15-3/4" to 19", swivel and tilting mechanism. When reclining, the back automatically adjusts its tension according the weight applied for unmatched comfort. Fabric-upholstered seat offers a 3" contoured, high-density foam cushion for hours of comfort. Aluminum five-star base is equipped with dual-wheel, hooded casters. Seat measures 21" wide x 20" deep. Task/conference chair is BIFMA tested up to 250 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Poly Shell Conference Task Chair – Fabric, High Density Foam (HDF) Seat – 5-star Base – White – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Aluminum |
| Seat Material | High Density Foam (HDF) |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 15.75" |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Cushioned |
| Product Color | White |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 23.5" |
| Depth | 23.5" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Hooded Double Wheel Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Poly Shell Conference Task Chair |
| Application/Usage | Meeting |
| Manufacturer Part Number | 3195 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Task chair with a white poly shell features a sleek architectural design that is visually unique and appealing yet extremely comfortable. Use as a task chair at your desk or conference chair at your meeting room table. Seamless connection between the backrest and arms allows unmatched comfort without a lot of adjustments. This multifunction chair offers pneumatic seat-height adjustment from 15-3/4" to 19", swivel and tilting mechanism. When reclining, the back automatically adjusts its tension according the weight applied for unmatched comfort. Fabric-upholstered seat offers a 3" contoured, high-density foam cushion for hours of comfort. Aluminum five-star base is equipped with dual-wheel, hooded casters. Seat measures 21" wide x 20" deep. Task/conference chair is BIFMA tested up to 250 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |













