Lorell Multi-task Chair – Black Fabric Seat – Black Mesh Back – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 19.25" |
| Seat Depth | 18.25" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 17.50" |
| Maximum Seat Height | 21.75" |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Height | 17.75" |
| Back Width | 17.25" |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 23.3" |
| Depth | 25.5" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Mobility |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Multi-task Chair |
| Manufacturer Part Number | 82095 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multi-task chair offers a breathable mesh back and cushioned seat upholstered in fabric for your comfort. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17-1/2" to 21-3/4" high and 360-degree swivel. 23-3/5" diameter, five-star nylon base is equipped 50mm, hooded, dual-wheel casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Seat measures 19-1/4" wide x 18-1/4" deep. Back size is 17-3/4" to 17-1/4".</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Multi-Task Chair

Login to View Prices
Lorell Multi-task Chair – 5-star Base – Black – Fabric – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 19" |
| Seat Depth | 18" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 16.75" |
| Maximum Seat Height | 21" |
| Back Height | 16.25" |
| Back Width | 16.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Color | Black |
| Ergonomic | Yes |
| Product Material | Fabric |
| Diameter | 24" |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2033-01-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Contoured Cushion |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Multi-task Chair |
| Product Line | Soho |
| Manufacturer Part Number | 84863 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multi-task chair offers a fabric back and seat cushion for your comfort. Functions include adjustable seat height and 360-degree swivel. Five-star nylon base has dual-wheel casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |












