Lorell Mobile Box/Box/File Pedestal File – 15″ x 19.9″ x 27.8″ – 3 x Drawer(s) for Box, File – Letter – Ball-bearing Suspension, Drawer Extension, Durable, Recessed Drawer – Gray – Steel – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Type | File |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 27.8" |
| Width | 15" |
| Depth | 19.9" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Fortress |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Recessed Drawer |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mobile Box/Box/File Pedestal File |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 79135 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile pedestal file features a high-sided file drawer with full extension for great access to your frequently accessed files. Design also features two box drawers so you have plenty of space to store supplies. Steel ball-bearing, drawer suspension delivers smooth drawer opening and closing. Factory-installed, core-removable lock keeps your letter-size files secure. Drawer pull extends across the entire, recessed drawer front for easy access. Casters are hidden from view and move the pedestal easily when necessary. Steel pedestal offers a 19-7/8" depth to slide easily into your cubicle or other office configuration. Mobile pedestal file in a platinum finish meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Lorell Mobile Box/Box/File Pedestal File – 15″ x 19.9″ x 27.8″ – 2 x Drawer(s) for File – Letter – Vertical – Ball-bearing Suspension, Drawer Extension, Durable, Recessed Drawer – Gray – Steel – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 27.8" |
| Width | 15" |
| Depth | 19.9" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Fortress |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Recessed Drawer |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mobile Box/Box/File Pedestal File |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 79136 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile pedestal file features two high-side drawers with full extension for great access and plenty of filing space. Steel ball-bearing, drawer suspension delivers smooth drawer opening and closing. Factory-installed, core-removable lock keeps your letter-size files secure. Drawer pull extends across the entire, recessed drawer front for easy access. Casters are hidden from view and move the pedestal easily when necessary. Pedestal with a platinum finish is made of steel and offers a 19-7/8" depth to slide easily into your cubicle or other office configuration. Mobile pedestal file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |























