Lorell Mid-century Modern Sled Guest Chair – Tan Bonded Leather Seat – Mid Back – Sled Base – Tan – Bonded Leather – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Steel |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Seat Width | 18.75" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Adjustable Seat | No |
| Seat Color | Tan |
| Maximum Seat Height | 17" |
| Base Shape | Sled |
| Maximum Recommended Usage Time | 4 Hour |
| Back Type | Mid Back |
| Armrest | No |
| Product Color | Tan |
| Product Material | Bonded Leather |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 29.1" |
| Width | 18.9" |
| Depth | 22.3" |
| Certifications & Standards | BIFMA |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mid-century Modern Sled Guest Chair |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 42957 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Sled Guest Chair features a mid-century modern-inspired design for a sleek, professional look in your reception area or office. Cushioned, one-piece shell is upholstered in bonded leather for long-lasting use. Steel sled base is powder-coated for durability. Chair meets or exceeds BIFMA standards. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1060479024.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |







