Lorell Mid-back Task Chair – Black Fabric Seat – Black Mesh Back – Mid Back – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18.75" |
| Seat Depth | 17.50" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 17.88" |
| Maximum Seat Height | 22.25" |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Height | 21" |
| Back Width | 20.75" |
| Arm Material | Polyurethane |
| Back Style | Mesh |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Mid Back |
| Seat Feature | Cushioned |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 41.9" |
| Width | 27.5" |
| Depth | 27.8" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Upholstered |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mid-back Task Chair |
| Product Line | Soho |
| Manufacturer Part Number | 83307 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Task chair mid-back features a breathable mesh back, height-adjustable lumbar support and thickly cushioned seat with fabric upholstery for a comfortable seating experience. The sturdy arms adjust in height and feature soft padding made of polyurethane so you can sit back and relax. Customize the chair for the ideal position with comfort functions including pneumatic seat-height adjustment, tilt lock, adjustable tilt tension and 360-degree swivel. Nylon base is equipped with dual-wheel casters for easy chair movement. Weight capacity is 250 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 3 Year |
Lorell Mid Back Task Chair

Login to View Prices
Lorell Mid Back Task Chair – Black Leather Seat – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Steel |
| Seat Material | Leather |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 19.60" |
| Seat Depth | 18.10" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 17.30" |
| Maximum Seat Height | 20.30" |
| Back Height | 20.10" |
| Back Width | 19.10" |
| Arm Material | Polypropylene |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Minimum Arm Height | 25.90" |
| Maximum Arm Height | 28.40" |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 41.5" |
| Width | 25.2" |
| Depth | 26.2" |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Tilt Tension |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mid Back Task Chair |
| Manufacturer Part Number | 69518 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mesh task chair offers a mesh back and bonded leather seat. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17-3/10" to 20-3/10", 360-degree swivel, tilt and tilt tension. Mid-back chair also features a five-star, steel tube base with hooded double-wheel casters for easy chair movement. Sturdy arms are made of polypropylene. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Mid-Back Task Chair – Fabric Seat – Mid Back – 5-star Base – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Diameter | 12.60" |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 50.50" |
| Seat Depth | 17.50" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Back Height | 17.71" |
| Back Width | 18.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Back Type | Mid Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Product Color | Black |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 39.8" |
| Width | 27.3" |
| Depth | 17.5" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Breathable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mid-Back Task Chair |
| Manufacturer Part Number | 66130 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mid-Back Task Chair features a tight, breathable mesh on the back for reliable support. Cushioned seat is upholstered in matching fabric for a continuous look. Padded arms adjust in height. Functions include adjustable seat height from 18-1/2" to 22", 360-degree swivel, tilt tension adjustment and tilt/tilt lock. The 12-3/5" diameter, five-star nylon base is equipped with dual-wheel casters for easy movement. Seat measures 50-1/2" wide x 17-1/2" deep. Back size is 18-1/2" wide x 17-5/7" high. Weight capacity is 275 lb.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069863335.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Mid-Back Task Chair – Fabric Seat – Mid Back – 5-star Base – Gray – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Diameter | 12.60" |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 50.50" |
| Seat Depth | 17.50" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Back Height | 17.71" |
| Back Width | 18.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Back Type | Mid Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Product Color | Gray |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 39.8" |
| Width | 27.3" |
| Depth | 17.5" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Breathable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mid-Back Task Chair |
| Manufacturer Part Number | 66129 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mid-Back Task Chair features a tight, breathable mesh on the back for reliable support. Cushioned seat is upholstered in matching fabric for a continuous look. Padded arms adjust in height. Functions include adjustable seat height from 18-1/2" to 22", 360-degree swivel, tilt tension adjustment and tilt/tilt lock. The 12-3/5" diameter, five-star nylon base is equipped with dual-wheel casters for easy movement. Seat measures 50-1/2" wide x 17-1/2" deep. Back size is 18-1/2" wide x 17-5/7" high. Weight capacity is 275 lb.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069863336.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |


































