Lorell Mid-back Office Chair
Login to View Prices
528 in stock
Lorell Mid-back Office Chair – Black Fabric Seat – Black Nylon Back – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Weight | 52.9100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.57 × 25.00 × 16.34 in |
| Attribute24Name | Taiwan |
| Manufacturer | Lorell |
| Swivel | Yes |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute13Name | Nylon |
| Attribute14Name | Black |
| Attribute23Name | Pneumatic |
| Attribute26Name | No |
| Attribute20Name | Mesh |
| Attribute27Name | Yes |
| Attribute31Name | 250 lb |
| Attribute3Name | Nylon |
| Attribute12Name | Black |
| Seat Width | 21.30" |
| Attribute15Name | 20.10" |
| Attribute16Name | 19.30" |
| Attribute32Name | Lorell |
| Attribute17Name | Polypropylene |
| Attribute28Name | 40" |
| Attribute29Name | 25.4" |
| Attribute30Name | 25.4" |
| Attribute35Name | Mid-back Office Chair |
| Attribute36Name | 85563 |
| Attribute38Name | <p>Mesh mid-back chair features a high-strength, elastic, nylon mesh back and fabric-upholstered seat. Two-way adjustable armrests have black polypropylene arm racks. Seat and back angles can adjust independently. Other functions include ratchet back, pneumatic seat-height adjustment and 360-degree swivel. The 26" diameter, five-star base is made of reinforced nylon and is equipped with 50mm hooded, dual-wheel casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Seat measures 20-9/10" wide x 21-3/10" deep. Back size is 19-3/10" wide x 20" high.</p> |
| Chair/Seat Type | Attribute8Value |
| Adjustable Seat | Attribute9Value |
| Attribute2Name | 5 |
| Adjustable Back | Attribute10Value |
| Attribute39Name | 1 Each |
| Attribute33Name | Mobility |
| Attribute40Name | 5 Year |
| Attribute37Name | |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Arm Color | Attribute18Value |
| Seat Depth | Attribute7Value |
| Attribute1Name | Chair |
| Attribute11Name | Yes |
| Attribute25Name | Yes |
| Attribute22Name | Black |
| UPC | 35255855631 |
| MPN | 85563 |
| Brand | Lorell |

















Reviews
There are no reviews yet.