Lorell Mid-Back Mesh Chair – Fabric Seat – Mid Back – 5-star Base – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Arm Material | Plastic |
| Base Shape | 5-star |
| Base Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| ANSI/BIFMA Certified | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Mid Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Rolling | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 43.8" |
| Width | 28" |
| Depth | 26.8" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Mobility |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mid-Back Mesh Chair |
| Manufacturer Part Number | 81988 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mid-back Mesh Chair features a simple synchronized mechanism for enhanced comfort and mesh back that allows air to flow freely to help keep you cool as you're seated. Separated lumbar support offers ergonomic support for your lower back to help prevent strain through extended seating. Back reclines at a 2:1 ratio to the fabric-upholstered seat. Other functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt with three-position tilt lock and adjustable tilt tension. Height-adjustable, plastic arms with polyurethane padding can be positioned to accommodate your personal preference. Black, five-star nylon base is equipped with smooth-rolling, dual-wheeled casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Mid-back chair meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Mid-back Mesh Chair – Mid Back – 5-star Base – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Swivel | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Arm Material | Polyurethane |
| Base Shape | 5-star |
| Base Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Mid Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Rolling | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 41.5" |
| Width | 27.8" |
| Depth | 17.8" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Mobility |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mid-back Mesh Chair |
| Manufacturer Part Number | 42176 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mid-back Mesh Chair offers a breathable mesh back, height-adjustable lumbar support and upholstered cushioned seat to enhance your comfort. Arms adjust in height and features soft, polyurethane arm pads. Cable-activated fingertip controls operate pneumatic seat-height adjustment and tilt/tilt lock. Other functions include 360-degree swivel and tilt tension. Black, five-star nylon base is equipped with smooth-rolling, dual-wheeled casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Mid-back chair meets or exceeds BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |

























