Lorell Mesh Task Chair With Headrest – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Nylon |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 19" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Minimum Seat Height | 19" |
| Maximum Seat Height | 22.50" |
| Back Height | 18" |
| Back Width | 24" |
| Arm Height | 29" |
| Base Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Slider |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2049-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 27" |
| Depth | 26.5" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Lockable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mesh Task Chair With Headrest |
| Manufacturer Part Number | 3208 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This Mesh Task Chair with headrest comes with an open breathable mesh seat and back that will keep you cool and comfortable during extended periods of work. Multi-direction armrests can be adjusted to suit your personal preferences. Synchro-tilt, push-button mechanism moves the back and seat in unison at a 2:1 ratio and locks in any position throughout the tilt range. Built-in seat slider allows you to adjust the depth of the seat. Adjustable tilt tension control allows you to customize the optimal angle at which you sit. Pneumatic, adjustable gas lift allows easy seat-height adjustment from 19" to 22-1/2" to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Large, 27'' black nylon base provides added stability to the chair. Hooded double-wheel casters make it easy to move and shift directions. Seat measures 18" wide x 19" deep. Back size is 24" wide x 18" high. Arm height ranges from 26" to 29". Weight capacity is 275 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Mesh Task Chair With Headrest – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Nylon |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 19" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Minimum Seat Height | 19" |
| Maximum Seat Height | 22.50" |
| Back Height | 18" |
| Back Width | 24" |
| Arm Height | 29" |
| Base Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Slider |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2049-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 27" |
| Depth | 26.5" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Lockable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mesh Task Chair With Headrest |
| Manufacturer Part Number | 3208 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This Mesh Task Chair with headrest comes with an open breathable mesh seat and back that will keep you cool and comfortable during extended periods of work. Multi-direction armrests can be adjusted to suit your personal preferences. Synchro-tilt, push-button mechanism moves the back and seat in unison at a 2:1 ratio and locks in any position throughout the tilt range. Built-in seat slider allows you to adjust the depth of the seat. Adjustable tilt tension control allows you to customize the optimal angle at which you sit. Pneumatic, adjustable gas lift allows easy seat-height adjustment from 19" to 22-1/2" to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Large, 27'' black nylon base provides added stability to the chair. Hooded double-wheel casters make it easy to move and shift directions. Seat measures 18" wide x 19" deep. Back size is 24" wide x 18" high. Arm height ranges from 26" to 29". Weight capacity is 275 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
















