Lorell Mesh Back Task Chair – Fabric Seat – Mesh Back – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Back Material | Mesh |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Color | Black |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 38.8" |
| Width | 25.1" |
| Depth | 17.4" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mesh Back Task Chair |
| Manufacturer Part Number | 84876 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Function-loaded task chair features a sleek look with a breathable mesh back and cushioned seat upholstered in fabric. Customize your comfort with adjustable seat height, tilt lock, tilt tension adjustment and 360-degree swivel. Nylon five-star base is equipped with dual-wheel casters for easy movement. Weight capacity is 275 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064958036.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Mesh Back Task Chair – Fabric Seat – Mesh Back – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Back Material | Mesh |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Color | Black |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 38.8" |
| Width | 25.1" |
| Depth | 17.4" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mesh Back Task Chair |
| Manufacturer Part Number | 84876 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Function-loaded task chair features a sleek look with a breathable mesh back and cushioned seat upholstered in fabric. Customize your comfort with adjustable seat height, tilt lock, tilt tension adjustment and 360-degree swivel. Nylon five-star base is equipped with dual-wheel casters for easy movement. Weight capacity is 275 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064958036.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |


















