Lorell Medium-pile Chairmat – Carpeted Floor – 48″ Length x 36″ Width x 0.13″ Thickness – Lip Size 10″ Length x 19″ Width – Vinyl – Clear
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair Mat |
| Additional Warranty Informati | <p>limited lifetime</p> |
| Mat Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Thickness | 0.13" |
| Lip Width | 19" |
| Lip Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Slip Resistant |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Medium-pile Chairmat |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Manufacturer Part Number | 82822 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Chairmat with standard lip is ideal for medium-pile carpets. Sturdy, 2/15" thick material protects carpet from wear and tear caused by chair casters. Easy-glide rolling surface provides effortless mobility. Lightly textured top surface is slip-resistant and scuff-resistant. Studded bottom provides superior gripping power. Smooth-finish edge allows ease in carpet-to-mat transition. Free and Clear formula produces an exceptionally clear vinyl mat that is nonphthalate, noncadmium and BPA-free. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022403952.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <p>Medium pile – 3/8" to 1/2" thick carpeting</p> |
Lorell Medium-pile Chairmat – Carpeted Floor – 48″ Length x 36″ Width x 0.13″ Thickness – Lip Size 10″ Length x 19″ Width – Vinyl – Clear
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair Mat |
| Additional Warranty Informati | <p>limited lifetime</p> |
| Mat Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Thickness | 0.13" |
| Lip Width | 19" |
| Lip Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Slip Resistant |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Medium-pile Chairmat |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Manufacturer Part Number | 82822 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Chairmat with standard lip is ideal for medium-pile carpets. Sturdy, 2/15" thick material protects carpet from wear and tear caused by chair casters. Easy-glide rolling surface provides effortless mobility. Lightly textured top surface is slip-resistant and scuff-resistant. Studded bottom provides superior gripping power. Smooth-finish edge allows ease in carpet-to-mat transition. Free and Clear formula produces an exceptionally clear vinyl mat that is nonphthalate, noncadmium and BPA-free. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022403952.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <p>Medium pile – 3/8" to 1/2" thick carpeting</p> |
Lorell Medium-pile Chairmat – Carpeted Floor – 48″ Length x 36″ Width x 0.13″ Thickness – Lip Size 10″ Length x 19″ Width – Vinyl – Clear
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair Mat |
| Additional Warranty Informati | <p>limited lifetime</p> |
| Mat Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Thickness | 0.13" |
| Lip Width | 19" |
| Lip Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Slip Resistant |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Medium-pile Chairmat |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Manufacturer Part Number | 82822 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Chairmat with standard lip is ideal for medium-pile carpets. Sturdy, 2/15" thick material protects carpet from wear and tear caused by chair casters. Easy-glide rolling surface provides effortless mobility. Lightly textured top surface is slip-resistant and scuff-resistant. Studded bottom provides superior gripping power. Smooth-finish edge allows ease in carpet-to-mat transition. Free and Clear formula produces an exceptionally clear vinyl mat that is nonphthalate, noncadmium and BPA-free. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022403952.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <p>Medium pile – 3/8" to 1/2" thick carpeting</p> |




















