Lorell Mahogany Finish Solid Wood Coffee Table – For – Table TopRectangle Top – Four Leg Base – Traditional Style – 4 Legs – 47.50″ Table Top Length x 23.60″ Table Top Width x 42.50″ Table Top Depth – 15.75″ Height x 23.63″ Width x 47.25″ Depth – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Coffee Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Four Leg |
| Table Top Width | 23.60" |
| Table Top Length | 47.50" |
| Number Of Legs | 4 |
| Table Top Depth | 42.50" |
| Frame Color/Finish | Mahogany |
| Country Of Origin | China |
| Style | Traditional |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Solid Wood |
| Height | 15.75" |
| Width | 23.63" |
| Depth | 47.25" |
| Product Series | Accession |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Mahogany Finish Solid Wood Coffee Table |
| Application/Usage | Reception |
| Manufacturer Part Number | 59544 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Accent your reception area with this traditional coffee table. To impress your visitors, the solid wood frame is made of birch with a mahogany finish. Extending 47-1/4", it pairs easily with your lobby couch. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |











