Lorell Low Back Office Chair – Gray Plywood, Fabric Seat – Gray Plywood, Fabric Back – Low Back – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Chromed Steel |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 21.50" |
| Seat Depth | 17" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Gray |
| Minimum Seat Height | 17.13" |
| Maximum Seat Height | 20" |
| Back Material | Fabric |
| Back Color | Gray |
| Back Height | 14.13" |
| Back Width | 14.63" |
| Back Type | Low Back |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 33.9" |
| Width | 23.9" |
| Depth | 25.8" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Low Back Office Chair |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 68547 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Low Back Office Chair offers stylish, comfortable seating with unique stitching and cradling design. Back and seat are made of plywood and covered with cushioning and gray fabric upholstery for just the right look and feel. Simple functions include seat-height adjustment and 360-degree swivel. Sturdy, chromed steel base is equipped with dual-wheel casters for efficient moving where you need to be. Seat measures 21-1/2" wide x 17" deep x 17-1/8" to 20" high. Back size is 14-5/8" wide x 14-1/8" high. Weight capacity is 275 lb.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069863339.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Low Back Office Chair – Black Plywood, Bonded Leather Seat – Black Plywood, Bonded Leather, Vinyl Back – Low Back – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Chromed Steel |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Seat Width | 21.50" |
| Seat Depth | 17" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 17.13" |
| Maximum Seat Height | 20" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Color | Black |
| Back Height | 14.13" |
| Back Width | 14.63" |
| Base Shape | 5-star |
| Back Type | Low Back |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 33.9" |
| Width | 23.9" |
| Depth | 25.8" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Upholstered Back |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Low Back Office Chair |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 68546 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Low Back Office Chair offers stylish, comfortable seating with unique stitching and cradling design. Back and seat are made of plywood and covered with cushioning and black bonded leather upholstery for just the right look and feel. Backing is made of vinyl. Simple functions include seat-height adjustment and 360-degree swivel. Sturdy, chromed steel base is equipped with dual-wheel casters for efficient moving where you need to be. Seat measures 21-1/2" wide x 17" deep x 17-1/8" to 20" high. Back size is 14-5/8" wide x 14-1/8" high. Weight capacity is 275 lb.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069863340.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |





























