Lorell High-back Leather Executive Chair – Bonded Leather Seat – Bonded Leather Back – High Back – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 21.65" |
| Seat Depth | 20.87" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Minimum Seat Height | 19.09" |
| Maximum Seat Height | 23.03" |
| Back Material | Bonded Leather |
| Back Height | 30.71" |
| Back Width | 20.87" |
| Arm Material | Polypropylene |
| Back Type | High Back |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2046-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 28.9" |
| Depth | 28.5" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Adjustable with Tilt Tension Control |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | High-back Leather Executive Chair |
| Product Line | Soho |
| Manufacturer Part Number | 83308 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-back executive chair features bonded leather upholstery for a luxurious seating experience. The polypropylene arms adjust in height and feature soft padding made of polyurethane so you can sit back and relax. Customize the chair for the ideal position with comfort functions including pneumatic seat-height adjustment, tilt lock, adjustable tilt tension and 360-degree swivel. Base is equipped with dual-wheel casters for easy chair movement. Weight capacity is 250 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |









