Lorell High-Back Bonded Leather Chair – Bonded Leather Seat – Bonded Leather Back – High Back – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Swivel | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | No |
| Back Material | Bonded Leather |
| Arm Material | Polypropylene |
| Back Type | High Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Product Color | Black |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Arm Style | Loop |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 46.5" |
| Width | 26.4" |
| Depth | 27.2" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | High-Back Bonded Leather Chair |
| Manufacturer Part Number | 41851 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-Back Bonded Leather Chair features durable, bonded leather upholstery on both the seat and back as well as a commanding style perfect for the executive. Loop, polypropylene arms are fixed for reliable support. Simple function controls include one lever for tilt lock and seat-height adjustment and a knob for tilt tension adjustment. The 360-degree swivel cylinder and the dual-wheeled casters on the nylon base let you control motion with your own movement. Weight capacity is 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell High-Back Bonded Leather Chair – Bonded Leather Seat – Bonded Leather Back – High Back – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 20.88" |
| Seat Depth | 18.13" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 17.75" |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Back Material | Bonded Leather |
| Back Height | 29.13" |
| Back Width | 20.88" |
| Arm Material | Nylon |
| Back Type | High Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Product Color | Black |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.9" |
| Width | 28" |
| Depth | 29.4" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Upholstered Back |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | High-Back Bonded Leather Chair |
| Manufacturer Part Number | 41841 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-Back Bonded Leather Chair features durable, bonded leather upholstery on both the seat and back as well as a commanding style perfect for the executive. Loop, nylon arms are fixed for reliable support. Simple function controls include one lever for tilt lock and seat-height adjustment (17-3/4" to 21-1/2") and a knob for tilt tension adjustment. The 360-degree swivel cylinder and the dual-wheeled casters on the nylon base let you control motion with your own movement. Seat measures 20-7/8" wide x 18-1/8" deep. Back size is 20-7/8" wide x 29-1/8" high. Weight capacity is 275 lb.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069863277.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |


























