Lorell Executive Bonded Leather High-Back Chair

Login to View Prices
Lorell Executive Bonded Leather High-back Chair – Powder Coated Frame – 5-star Base – Black, Silver – Bonded Leather – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 20.50" |
| Seat Depth | 18.30" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 18.60" |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Back Height | 24.40" |
| Back Width | 19.90" |
| Arm Color | Silver |
| Base Shape | 5-star |
| Base Color | Silver |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Color | Silver |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Minimum Arm Height | 26.90" |
| Maximum Arm Height | 29.80" |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Product Material | Bonded Leather |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 46.1" |
| Width | 27" |
| Depth | 28.4" |
| Frame Color | Powder Coated |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Tilt Tension |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Executive Bonded Leather High-back Chair |
| Manufacturer Part Number | 60620 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-back executive chair features bonded leather upholstery and arms that flex when the chair is reclined. Arms are also padded for comfort. Arm frame and five-star base are powder-coated for durability. Base is equipped with casters for easy mobility. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |





