Lorell Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk
Login to View Prices
Lorell Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk – 41.4″ x 41.4″ x 29.5″ – Finish: Cherry, Laminate
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Desk |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED FIVE YEAR</p> |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Inside Leg Opening Width | 42.30" |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Leveling Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk |
| Dimensions | 29.5" Height x 41.4" Width x 41.4" Depth |
| Manufacturer Part Number | 69919 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Corner desk is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Laminate top is 1" thick for durability. Use the grommet hole in the top for easy cord routing. Design also includes a full modesty panel for privacy, 3mm PVC edges and adjustable feet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk
Login to View Prices
Lorell Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk – 41.4″ x 41.4″ x 29.5″ – Finish: Cherry, Laminate
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Desk |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED FIVE YEAR</p> |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Inside Leg Opening Width | 42.30" |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Leveling Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk |
| Dimensions | 29.5" Height x 41.4" Width x 41.4" Depth |
| Manufacturer Part Number | 69919 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Corner desk is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Laminate top is 1" thick for durability. Use the grommet hole in the top for easy cord routing. Design also includes a full modesty panel for privacy, 3mm PVC edges and adjustable feet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk
Login to View Prices
Lorell Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk – 41.4″ x 41.4″ x 29.5″ – Finish: Cherry, Laminate
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Desk |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED FIVE YEAR</p> |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Inside Leg Opening Width | 42.30" |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Leveling Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk |
| Dimensions | 29.5" Height x 41.4" Width x 41.4" Depth |
| Manufacturer Part Number | 69919 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Corner desk is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Laminate top is 1" thick for durability. Use the grommet hole in the top for easy cord routing. Design also includes a full modesty panel for privacy, 3mm PVC edges and adjustable feet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk
Login to View Prices
Lorell Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk – 41.4″ x 41.4″ x 29.5″ – Finish: Cherry, Laminate
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Desk |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED FIVE YEAR</p> |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Inside Leg Opening Width | 42.30" |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Leveling Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk |
| Dimensions | 29.5" Height x 41.4" Width x 41.4" Depth |
| Manufacturer Part Number | 69919 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Corner desk is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Laminate top is 1" thick for durability. Use the grommet hole in the top for easy cord routing. Design also includes a full modesty panel for privacy, 3mm PVC edges and adjustable feet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk
Login to View Prices
Lorell Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk – For – Table TopLaminated Top x 35.38″ Table Top Width x 35.38″ Table Top Depth x 1″ Table Top Thickness – 29.50″ Height – Assembly Required – Cherry – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Corner Desk |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 35.38" |
| Table Top Depth | 35.38" |
| Table Top Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Color/Finish | Cherry |
| Top Color/Finish | Laminated |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Inside Leg Opening Width | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 29.50" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Cable Management |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Series Cherry Laminate Corner Desk |
| Manufacturer Part Number | 69871 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Corner desk is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Laminate top is 1" thick for durability. Use the grommet hole in the top for easy cord routing. Design also includes a full modesty panel for privacy, 3mm PVC edges and adjustable feet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
















