Lorell Dark Gray Multipurpose Chair – Dark Gray Fabric Seat – Dark Gray Fabric Back – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Metal |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 18" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Dark Gray |
| Minimum Seat Height | 18.75" |
| Maximum Seat Height | 22.50" |
| Back Material | Fabric |
| Back Color | Dark Gray |
| Back Height | 18.50" |
| Back Width | 20" |
| Arm Material | Metal |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Cushioned |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2041-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25.8" |
| Depth | 28" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Upholstered Back |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Dark Gray Multipurpose Chair |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 15791 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This collaboration chair provides resimercial flexibility and can perform as a casual desk or meeting chair – an alternative piece for lounge and collaborative areas, lobbies/reception areas and home offices. This multipurpose chair comes with stylish metal arms wrapped with fabric, tilt-locking tension and seat-height adjustment from 18-3/4" x 22-1/2" as well as 360-degree swivel seat, metal five-star base with dual-floor casters that roll on hard floors and carpets. Cushioned seat and back are upholstered in premium dark gray fabric. Chair makes it easy to collaborate on smooth-rolling casters attached to the five-star base. Seat measures 21" wide x 18" deep. Back size is 20" wide x 18-1/2" high. Weight capacity is 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Dark Gray Multipurpose Chair – Dark Gray Fabric Seat – Dark Gray Fabric Back – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Metal |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 18" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Dark Gray |
| Minimum Seat Height | 18.75" |
| Maximum Seat Height | 22.50" |
| Back Material | Fabric |
| Back Color | Dark Gray |
| Back Height | 18.50" |
| Back Width | 20" |
| Arm Material | Metal |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Cushioned |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2041-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25.8" |
| Depth | 28" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Upholstered Back |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Dark Gray Multipurpose Chair |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 15791 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This collaboration chair provides resimercial flexibility and can perform as a casual desk or meeting chair – an alternative piece for lounge and collaborative areas, lobbies/reception areas and home offices. This multipurpose chair comes with stylish metal arms wrapped with fabric, tilt-locking tension and seat-height adjustment from 18-3/4" x 22-1/2" as well as 360-degree swivel seat, metal five-star base with dual-floor casters that roll on hard floors and carpets. Cushioned seat and back are upholstered in premium dark gray fabric. Chair makes it easy to collaborate on smooth-rolling casters attached to the five-star base. Seat measures 21" wide x 18" deep. Back size is 20" wide x 18-1/2" high. Weight capacity is 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











