Lorell Compact Refrigerator – 1.60 ft� – Manual Defrost – Reversible – 1.60 ft� Net Refrigerator Capacity – Black – Steel, Fiberglass, Plastic
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Refrigerator |
| Additional Warranty Informati | <p>LORELL LIMITED 5 YEAR</p> |
| Net Total Capacity | 1.60 ft� |
| Thermostat | Analog |
| Net Refrigerator Capacity | 1.60 ft� |
| Door Type | Reversible |
| Energy Star | Yes |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 19.4" |
| Width | 17.7" |
| Depth | 18.6" |
| Certifications & Standards | <ul><li>Energy Star</li> <li>UL Listed Certification</li> </ul> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Leveling Legs |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Compact Refrigerator |
| Manufacturer Part Number | 72311 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Compact refrigerator is perfect for your personal office use. With the reversible door, flush-back design and adjustable leveling legs, you can fit it easily into your work area. The 1.6 cubic feet of nonlocking refrigerated storage offers a chiller section, wire shelf extension, bottle rack with space for a 2-liter bottle in the door and smaller door shelf for small items. Full-range thermo dial control lets you determine the temperature. ADA-compliant refrigerator also includes recessed handle and manual defrosting. UL approved. Energy Star qualified.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |











