Lorell 42 Silver Lateral File – 4-Drawer
- Brand: Lorell
- SKU: LLR00043
Login to View Prices
In stock
Lorell 42″ Silver Lateral File – 4-Drawer – 42″ x 18.6″ x 52.5″ – 4 x Drawer(s) for File – Letter, Legal, A4 – Lateral – Hanging Rail, Magnetic Label Holder, Locking Drawer, Locking Bar, Ball Bearing Slide, Reinforced Base, Adjustable Leveler, Interlocking, Anti-tip, Versatile – Silver – Steel – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | A4 |
| Total Number Of Drawers | 4 |
| Drawer Type | File |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 52.5" |
| Width | 2042-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 18.6" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Versatile |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | 42" Silver Lateral File – 4-Drawer |
| Manufacturer Part Number | 43 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>42" wide lateral file features four versatile drawers with hanging file rails for side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size. Each drawer has a magnetic label holder for easy identification where you need it. Design also features a core-removable lock for security, dual locking bars, full-width pull, ball-bearing slide suspension for smooth opening and closing, reinforced base, and four adjustable leveling guides for stabilization. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time for your safety. Counterweight prevents tipping. Lateral file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |












