Lorell 26-1/2″ Mobile Storage Cabinet – 4-Drawer – 14.3″ x 18″ x 26.5″ – 4 x Drawer(s) for Box – Legal, Letter – Vertical – Mobility, Casters, Locking Drawer, Glide Suspension, Drawer Extension – Black – Steel – Recycled – Assembly Required
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Total Number Of Drawers | 4 |
| Drawer Type | Box |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 26.5" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 18" |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Drawer Extension |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | 26-1/2" Mobile Storage Cabinet – 4-Drawer |
| Product Line | SoHo |
| Application/Usage | Dorm Room |
| Manufacturer Part Number | 25976 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile storage cabinet is perfect for an office, dorm room or craft room. Secure valuables in the top two drawers with the factory-installed lock. Each of the four drawers is sized to hold letter-size or legal-size paper and office supplies. Inside drawer dimensions are 11-3/4" wide x 16-3/4" deep x 3-1/4" high. Drawers easily open and close with smooth-glide suspension. At 26-1/2" high with easy roll casters, the steel cabinet tucks under most worksurfaces.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell 26-1/2″ Mobile Storage Cabinet – 4-Drawer – 14.3″ x 18″ x 26.5″ – 4 x Drawer(s) for Box – Legal, Letter – Vertical – Mobility, Casters, Locking Drawer, Glide Suspension, Drawer Extension – White – Steel – Recycled – Assembly Required
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Total Number Of Drawers | 4 |
| Drawer Type | Box |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Color | White |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 26.5" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 18" |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Drawer Extension |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | 26-1/2" Mobile Storage Cabinet – 4-Drawer |
| Product Line | SoHo |
| Application/Usage | Dorm Room |
| Manufacturer Part Number | 25976WE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile storage cabinet is perfect for an office, dorm room or craft room. Secure valuables in the top two drawers with the factory-installed lock. Each of the four drawers is sized to hold letter-size or legal-size paper and office supplies. Inside drawer dimensions are 11-3/4" wide x 16-3/4" deep x 3-1/4" high. Drawers easily open and close with smooth-glide suspension. At 26-1/2" high with easy roll casters, the steel cabinet tucks under most worksurfaces.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |




















