Lorell 20″ 2-drawer Box/File Steel Mobile Pedestal – 15″ x 19.9″ x 23.8″ for Box, File – Letter – Mobility, Ball-bearing Suspension, Removable Lock, Pull-out Drawer, Recessed Drawer, Anti-tip, Casters, Key Lock – Black – Steel – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Drawer Type | File |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 23.8" |
| Width | 15" |
| Depth | 19.9" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Key Lock |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | 20" 2-drawer Box/File Steel Mobile Pedestal |
| Application/Usage | Office |
| Finishing | Powder Coated |
| Manufacturer Part Number | 55 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile pedestal file features a high-side file drawer with full extension for great access to your frequently accessed files and one box drawer for small supply storage. Steel ball-bearing, drawer suspension delivers smooth drawer opening and closing. Factory-installed, core-removable lock keeps your letter-size files secure. Drawer pull extends across the entire, recessed drawer front for easy access. Casters are hidden from view and move the pedestal easily when necessary. Counterweight helps prevent tipping. Pedestal is made of steel and offers the perfect depth to slide easily into your cubicle or other office configuration. Mobile pedestal file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell 20″ 2-drawer Box/File Steel Mobile Pedestal – 15″ x 19.9″ x 23.8″ for Box, File – Letter – Mobility, Ball-bearing Suspension, Removable Lock, Pull-out Drawer, Recessed Drawer, Anti-tip, Casters, Key Lock – Silver – Steel – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Drawer Type | File |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 23.8" |
| Width | 15" |
| Depth | 19.9" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Key Lock |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | 20" 2-drawer Box/File Steel Mobile Pedestal |
| Application/Usage | Office |
| Finishing | Powder Coated |
| Manufacturer Part Number | 54 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile pedestal file features a high-side file drawer with full extension for great access to your frequently accessed files and one box drawer for small supply storage. Steel ball-bearing, drawer suspension delivers smooth drawer opening and closing. Factory-installed, core-removable lock keeps your letter-size files secure. Drawer pull extends across the entire, recessed drawer front for easy access. Casters are hidden from view and move the pedestal easily when necessary. Counterweight helps prevent tipping. Pedestal is made of steel and offers the perfect depth to slide easily into your cubicle or other office configuration. Mobile pedestal file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Lorell 20″ 2-drawer Box/File Steel Mobile Pedestal – 15″ x 19.9″ x 23.8″ for Box, File – Letter – Mobility, Ball-bearing Suspension, Removable Lock, Pull-out Drawer, Recessed Drawer, Anti-tip, Casters, Key Lock – White – Steel – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Drawer Type | File |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Color | White |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 23.8" |
| Width | 15" |
| Depth | 19.9" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Key Lock |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | 20" 2-drawer Box/File Steel Mobile Pedestal |
| Application/Usage | Office |
| Finishing | Powder Coated |
| Manufacturer Part Number | 51 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile pedestal file features a high-side file drawer with full extension for great access to your frequently accessed files and one box drawer for small supply storage. Steel ball-bearing, drawer suspension delivers smooth drawer opening and closing. Factory-installed, core-removable lock keeps your letter-size files secure. Drawer pull extends across the entire, recessed drawer front for easy access. Casters are hidden from view and move the pedestal easily when necessary. Counterweight helps prevent tipping. Pedestal is made of steel and offers the perfect depth to slide easily into your cubicle or other office configuration. Mobile pedestal file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |




























