Lorell 2 Extra Shelves for Industrial 48×18 Wire Shelving

Roll over image to zoom in
Login to View Prices
Lorell 2 Extra Shelves for Industrial 48″x18″ Wire Shelving – 48″ x 18″ x 1.6″ – 4 x Shelf(ves) – 4000 lb Load Capacity – Black – Steel
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Shelf |
| Total Number Of Shelves | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.6" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 18" |
| Brand Name | Lorell |
| Load Capacity | 4000 lb |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | 2 Extra Shelves for Industrial 48"x18" Wire Shelving |
| Manufacturer Part Number | 69139 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Two extra shelves are designed to expand Lorell Industrial Wire Shelving Starter Kits (sold separately) and organize your storage areas. Easy collar-and-sleeve assembly requires no tools. Each 48" wide x 18" deep shelf adjusts in 1" increments. Shelving is made of steel with a powder-coat finish, 10-gauge shelf surface, 3-gauge frame and 6-gauge wave pattern.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |






