Konie Rolled Rim Paper Cone Cups – 4 fl oz – Cone – 200 / Pack – White – Paper – Cold Drink, Beverage
Additional information
| Brand | Konie Cups International, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Volume Capacity | 4 fl oz |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Cone |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FDA</p> |
| Brand Name | Konie |
| Features | Leak Proof |
| Manufacturer | Konie Cups International, Inc. |
| Product Name | Rolled Rim Paper Cone Cups |
| Application/Usage | Beverage |
| Manufacturer Part Number | 40KR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Paper cone cups are a cost-effective solution for single-use servings, using eco-friendly materials that center around lowering hygiene risks. A tight-seal seam ensures leakproof performance to keep liquids contained for longer. Rolled rim increases its strength and helps maintain its shape to provide a more enjoyable sipping experience. Plus, its cone shape prevents it from being set down to help keep your workplace clean. 4 oz. cup is designed to fit in most water cooler dispensers (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
Konie Rolled Rim Paper Cone Cups – 4.50 fl oz – Cone – 200 / Pack – White – Wax Paper – Cold Drink, Beverage
Additional information
| Brand | Konie Cups International, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Volume Capacity | 4.50 fl oz |
| Product Color | White |
| Product Material | Wax Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Cone |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FDA</p> |
| Brand Name | Konie |
| Features | Leak Proof |
| Manufacturer | Konie Cups International, Inc. |
| Product Name | Rolled Rim Paper Cone Cups |
| Application/Usage | Beverage |
| Manufacturer Part Number | 45KR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Paper cone cups are a cost-effective solution for single-use servings, using eco-friendly materials that center around lowering hygiene risks. A tight-seal seam ensures leakproof performance to keep liquids contained for longer. Rolled rim increases its strength and helps maintain its shape to provide a more enjoyable sipping experience. Plus, its cone shape prevents it from being set down to help keep your workplace clean. 4.5 oz. cup is designed to fit in most water cooler dispensers (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Additional Information | Compatible With Rubbermaid Commercial 5-Gallon Water Cooler |
Konie Rolled Rim Paper Cone Cups – 200 / Pack – 4 fl oz – Cone – 25 / Carton – White – Paper – Cold Drink, Beverage
Additional information
| Brand | Konie Cups International, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 4 fl oz |
| Quantity Per Container | 200 |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Cone |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.5" |
| Width | 2.7" |
| Brand Name | Konie |
| Features | Wax Coated |
| Length | 2.7" |
| Manufacturer | Konie Cups International, Inc. |
| Product Name | Rolled Rim Paper Cone Cups |
| Application/Usage | Beverage |
| Manufacturer Part Number | 40KRCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Paper cone cups are a cost-effective solution for single-use servings, using eco-friendly materials that center around lowering hygiene risks. A tight-seal seam ensures leakproof performance to keep liquids contained for longer. Rolled rim increases its strength and helps maintain its shape to provide a more enjoyable sipping experience. Plus, its cone shape prevents it from being set down to help keep your workplace clean. 4 oz. cup is designed to fit in most water cooler dispensers (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Additional Information | <b>Compatibility:</b><br /><br /> <ul> <li>San Jamar Pull Type Water Cup Dispenser</li> <li>Avanti Countertop Water Dispenser</li> <li>Genuine Joe 110-volt Water Cooler</li> </ul> |















