Jonti-Craft Komfy Children’s Sofa – 42.5″ x 19.5″ x 23″ – Fabric Espresso Seat – Espresso Back – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Sofa |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Seat Material | Fabric |
| Filling Material | Foam |
| Seat Color | Espresso |
| Back Color | Espresso |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Acrylic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 23" |
| Width | 42.5" |
| Depth | 19.5" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Non-yellowing |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Komfy Children's Sofa |
| Product Line | Komfy |
| Manufacturer Part Number | 3770JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This comfortable sofa is designed with style and sized perfectly for children. High-density foam cushion provides exceptional comfort and is wrapped with extra-durable fabric. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 56 lb |














