Jonti-Craft Adjustable Height Blossom Table – For – Table TopLaminated, Maple Top – Four Leg Base – 4 Legs – Adjustable Height – 15″ to 19″ Adjustment – 36″ Table Top Length x 36″ Table Top Width – Assembly Required – Acrylic, Baltic – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Activity Table |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Four Leg |
| Edge Style | Round |
| Table Top Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Table Top Length | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Base Material | Birch |
| Color/Finish | Baltic |
| Top Color/Finish | Maple |
| Minimum Tabletop Height Adjus | 15" |
| Maximum Tabletop Height Adjus | 19" |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | UV Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Adjustable Height Blossom Table |
| Manufacturer Part Number | 5774JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This adjustable-height table will "grow" with your children as they blossom. Unique design gives each child their own space and helps them keep their feet to themselves. Laminate top is easy to clean and features a super-strong birch base to provide long-lasting use. Table adjusts in 2" increments from 15" to 19" high. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 40 lb |
Jonti-Craft Adjustable Height Blossom Table – For – Table TopLaminated, Maple Top – Four Leg Base – 4 Legs – Adjustable Height – 15″ to 19″ Adjustment – 36″ Table Top Length x 36″ Table Top Width – Assembly Required – Acrylic, Baltic – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Activity Table |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Four Leg |
| Edge Style | Round |
| Table Top Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Table Top Length | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Base Material | Birch |
| Color/Finish | Baltic |
| Top Color/Finish | Maple |
| Minimum Tabletop Height Adjus | 15" |
| Maximum Tabletop Height Adjus | 19" |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | UV Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Adjustable Height Blossom Table |
| Manufacturer Part Number | 5774JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This adjustable-height table will "grow" with your children as they blossom. Unique design gives each child their own space and helps them keep their feet to themselves. Laminate top is easy to clean and features a super-strong birch base to provide long-lasting use. Table adjusts in 2" increments from 15" to 19" high. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 40 lb |
Jonti-Craft Adjustable Height Blossom Table – For – Table TopLaminated, Maple Top – Four Leg Base – 4 Legs – Adjustable Height – 15″ to 19″ Adjustment – 36″ Table Top Length x 36″ Table Top Width – Assembly Required – Acrylic, Baltic – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Activity Table |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Four Leg |
| Edge Style | Round |
| Table Top Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Table Top Length | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Base Material | Birch |
| Color/Finish | Baltic |
| Top Color/Finish | Maple |
| Minimum Tabletop Height Adjus | 15" |
| Maximum Tabletop Height Adjus | 19" |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | UV Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Adjustable Height Blossom Table |
| Manufacturer Part Number | 5774JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This adjustable-height table will "grow" with your children as they blossom. Unique design gives each child their own space and helps them keep their feet to themselves. Laminate top is easy to clean and features a super-strong birch base to provide long-lasting use. Table adjusts in 2" increments from 15" to 19" high. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 40 lb |












