Impact Stiff Putty Knife – 1.50″ Stainless Steel Blade – Polypropylene Handle – Hanging Hole, Ergonomic Handle, Chemical Resistant, Rust Resistant, Solvent Proof, Heavy Duty, Durable – Silver
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Scraper |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width | 1.50" |
| Handle Material | Polypropylene |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Impact |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Stiff Putty Knife |
| Manufacturer Part Number | 3316 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Heavy-duty putty knife features an ergonomic handle with thumb support for a more comfortable and safe hold. Blade has a precision-ground mirror finish and is made of stainless steel that is rust-resistant and solvent-proof. Handle is made of polypropylene that is chemical-resistant and solvent-resistant. Use the hole cut in the handle for hanging this Economy Stiff Mirror Putty Knife. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>1.5" Width Blade</p> |
Impact Stiff Putty Knife – 1.50″ Stainless Steel Blade – Polypropylene Handle – Hanging Hole, Ergonomic Handle, Chemical Resistant, Rust Resistant, Solvent Proof, Heavy Duty, Durable – Silver
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Scraper |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width | 1.50" |
| Handle Material | Polypropylene |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Impact |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Stiff Putty Knife |
| Manufacturer Part Number | 3316 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Heavy-duty putty knife features an ergonomic handle with thumb support for a more comfortable and safe hold. Blade has a precision-ground mirror finish and is made of stainless steel that is rust-resistant and solvent-proof. Handle is made of polypropylene that is chemical-resistant and solvent-resistant. Use the hole cut in the handle for hanging this Economy Stiff Mirror Putty Knife. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>1.5" Width Blade</p> |
Impact Stiff Putty Knife – 1.50″ Stainless Steel Blade – Polypropylene Handle – Hanging Hole, Ergonomic Handle, Chemical Resistant, Rust Resistant, Solvent Proof, Heavy Duty, Durable – Silver
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Scraper |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width | 1.50" |
| Handle Material | Polypropylene |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Impact |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Stiff Putty Knife |
| Manufacturer Part Number | 3316 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Heavy-duty putty knife features an ergonomic handle with thumb support for a more comfortable and safe hold. Blade has a precision-ground mirror finish and is made of stainless steel that is rust-resistant and solvent-proof. Handle is made of polypropylene that is chemical-resistant and solvent-resistant. Use the hole cut in the handle for hanging this Economy Stiff Mirror Putty Knife. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>1.5" Width Blade</p> |
Impact Stiff Putty Knife – 1.50″ Stainless Steel Blade – Polypropylene Handle – Hanging Hole, Ergonomic Handle, Chemical Resistant, Rust Resistant, Solvent Proof, Heavy Duty, Durable – Silver
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Scraper |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width | 1.50" |
| Handle Material | Polypropylene |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Impact |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Stiff Putty Knife |
| Manufacturer Part Number | 3316 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Heavy-duty putty knife features an ergonomic handle with thumb support for a more comfortable and safe hold. Blade has a precision-ground mirror finish and is made of stainless steel that is rust-resistant and solvent-proof. Handle is made of polypropylene that is chemical-resistant and solvent-resistant. Use the hole cut in the handle for hanging this Economy Stiff Mirror Putty Knife. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>1.5" Width Blade</p> |
Impact Stiff Putty Knife – 1.50″ Stainless Steel Blade – Polypropylene Handle – Rust Resistant, Heavy Duty, Ergonomic Handle, Solvent Proof, Chemical Resistant, Hanging Hole, Durable – Black, Silver
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Scraper |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width | 1.50" |
| Handle Material | Polypropylene |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Impact |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Stiff Putty Knife |
| Manufacturer Part Number | 3316CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Heavy-duty putty knife features an ergonomic handle with thumb support for a more comfortable and safe hold. Blade has a precision-ground mirror finish and is made of stainless steel that is rust-resistant and solvent-proof. Handle is made of polypropylene that is chemical-resistant and solvent-resistant. Use the hole cut in the handle for hanging this Economy Stiff Mirror Putty Knife. |
| Packaged Quantity | 144 / Carton |
| Weight (Approximate) | 3 lb |















