Iceberg Cafeworks 36 Round Cafe Table

Login to View Prices
Iceberg CafeWorks 36″ Round Cafe Table – For – Table TopMelamine Round Top – Powder Coated Base – Contemporary Style x 1.13″ Table Top Thickness x 36″ Table Top Diameter – 30″ Height – Assembly Required – Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Iceberg Enterprises, LLC |
|---|---|
| Product Type | Cafeteria Table |
| Table Top Shape | Round |
| Base Included | Yes |
| Edge Style | T-mold |
| Table Top Diameter | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Material | Steel |
| Table Top Thickness | 1.13" |
| Color/Finish | Gray |
| Top Material | Particleboard |
| Base Color/Finish | Powder Coated |
| Top Color/Finish | Melamine |
| Edge Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Style | Contemporary |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 30" |
| Brand Name | Iceberg |
| Features | Wear Resistant |
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Product Name | CafeWorks 36" Round Cafe Table |
| Product Line | CafeWorks |
| Manufacturer Part Number | 65621 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Cafe table is part of the Iceberg CafeWorks Cafe and Bistro Tables and Seating that is ergonomically designed for comfort and contemporary style. 1-1/8" thick, round melamine top features a wear-resistant design with vinyl, T-mold edging. Top is made of furniture-grade particleboard core. Melamine-sealed underside prevents moisture absorption. The sleek and contemporary, sturdy all-steel base features a powder-coated silver finish. Adjustable feet help compensate for uneven flooring. Cafe dining table features a 30" height to fit perfectly with CafeWorks cafe chairs that offer an 18" seat height.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Iceberg Cafeworks 36 Round Cafe Table

Login to View Prices
Iceberg CafeWorks 36″ Round Cafe Table – For – Table TopMelamine Round Top – Powder Coated Base x 1.13″ Table Top Thickness x 36″ Table Top Diameter – 30″ Height – Assembly Required – Graphite – 1 Each
Additional information
| Brand | Iceberg Enterprises, LLC |
|---|---|
| Product Type | Cafeteria Table |
| Table Top Shape | Round |
| Base Included | Yes |
| Edge Style | T-mold |
| Table Top Diameter | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Material | Steel |
| Table Top Thickness | 1.13" |
| Color/Finish | Graphite |
| Top Material | Particleboard |
| Base Color/Finish | Powder Coated |
| Top Color/Finish | Melamine |
| Edge Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 30" |
| Brand Name | Iceberg |
| Features | Wear Resistant |
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Product Name | CafeWorks 36" Round Cafe Table |
| Product Line | CafeWorks |
| Manufacturer Part Number | 65628 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Cafe table is part of the Iceberg CafeWorks Cafe and Bistro Tables and Seating that is ergonomically designed for comfort and contemporary style. 1-1/8" thick, round melamine top features a wear-resistant design with vinyl, T-mold edging. Top is made of furniture-grade particleboard core. Melamine-sealed underside prevents moisture absorption. The sleek and contemporary, sturdy all-steel base features a powder-coated silver finish. Adjustable feet help compensate for uneven flooring. Cafe dining table features a 30" height to fit perfectly with CafeWorks cafe chairs that offer an 18" seat height.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |







