HSM shredstar X12 – 5/32″ x 1 7/16″ + Sep. CD Cutting unit – Particle Cut – 12 Per Pass – for shredding CD, DVD, Paper, Credit Card, Paper Clip, Staples – 0.156″ x 1.438″ Shred Size – P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 – 9.06″ Throat – 6.10 gal Wastebin Capacity – White
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 12 Per Pass |
| Shredding Item | Staples |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Noise Level Without Load | 57 dB |
| Recommended Number Of Users | 5 |
| Wastebin Capacity | 6.10 gal |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 23.4" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 11.8" |
| Brand Name | HSM |
| Features | Overheat Indicator |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | X12 |
| Product Name | shredstar X12 – 5/32" x 1 7/16" + Sep. CD Cutting unit |
| Power Consumption | 300 W |
| Product Line | shredstar |
| Throat Width | 9.06" |
| Application/Usage | Home/Office |
| Input Voltage | 120 V |
| Manufacturer Part Number | 1059113 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Shredstar Cross-Cut Shredder with an LED indicator shreds up to 12 sheets of paper at a time for a cost-efficient way to destroy your sensitive files and documents in a hurry. The automatic return eliminates paper jams to let you safely clear jams and help quickly get back on track. A separate disc-cutting unit empties into its own waste container to keep your various waste materials separated. Quiet operation keeps its operating noise to a minimum to prevent distracting others in quiet environments. Automatic detection and shutdown let you quickly shred random papers in a hurry. Inspection window allows you to quickly see the current fill level in the waste container to prevent you from overfilling the 6.1 gallon bin. Casters provide easy mobility. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.156" x 1.438" |
| Shred Type | Particle Cut |
| Weight (Approximate) | 27.56 lb |













