HON VL210 Mesh Low-Back Task Chair – Black – Mesh
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Width | 19.75" |
| Seat Depth | 17.75" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Seat Height | 20.50" |
| Back Height | 20.25" |
| Back Width | 19.75" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Mesh |
| Height | 20.3" |
| Width | 19.8" |
| Depth | 17.8" |
| Brand Name | HON |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | VL210 Mesh Low-Back Task Chair |
| Manufacturer Part Number | BSXVL210MM10 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Light-duty task chair offers black mesh fabric upholstery and a sturdy textured frame. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17" to 21", 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. Seat measures 19-3/4" wide x 17-3/4" deep. Back dimensions are 19-3/4" wide x 20-1/4" high. Five-star base has five 2" dual-wheel casters for easy chair movement. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1023081579.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 32 lb |
















