HON Solve Task Chair – Ink Foam Seat – Charcoal Mesh Back – Black Frame – Mid Back – 5-star Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Foam |
| Seat Width | 19" |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Ink |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Charcoal |
| Back Width | 18" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Mid Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Glider |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Seat Glide | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 41.8" |
| Width | 29.5" |
| Depth | 29.5" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Tilt Tension |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Solve Task Chair |
| Product Line | Solve |
| Application/Usage | Meeting |
| Manufacturer Part Number | HONSVR1ACLC10TK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Solve is the single seating solution that helps a variety of users achieve optimal comfort in workstations, touchdown areas, collaborative environments, meeting rooms and more. This Solve mid-back task chair features a breakthrough, ReActiv back material designed to provide enhanced support above and beyond ilira-stretch mesh. It flexes to provide a firm fit and keeps the body cool by enabling continuous airflow. Synchronized seat and back provide proper balance, alignment and lumbar support, and can be adjusted with a single lever. Adjustable-height arms move up and down for shoulder and upper body support. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 18" to 23", 360-degree swivel and tilt tension. Waterfall seat edge promotes better leg circulation. Five-star base is equipped with dual-wheeled casters for smooth mobility. Upholstery color is Ink, frame color is black, ReActiv back color is charcoal. Weight capacity is 300 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067084773.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 45 lb |
HON Solve Task Chair – Ink Foam Seat – Charcoal Mesh Back – Black Frame – Mid Back – 5-star Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Foam |
| Seat Width | 19" |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Ink |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Charcoal |
| Back Width | 18" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Mid Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Glider |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Seat Glide | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 41.8" |
| Width | 29.5" |
| Depth | 29.5" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Tilt Tension |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Solve Task Chair |
| Product Line | Solve |
| Application/Usage | Meeting |
| Manufacturer Part Number | HONSVR1ACLC10TK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Solve is the single seating solution that helps a variety of users achieve optimal comfort in workstations, touchdown areas, collaborative environments, meeting rooms and more. This Solve mid-back task chair features a breakthrough, ReActiv back material designed to provide enhanced support above and beyond ilira-stretch mesh. It flexes to provide a firm fit and keeps the body cool by enabling continuous airflow. Synchronized seat and back provide proper balance, alignment and lumbar support, and can be adjusted with a single lever. Adjustable-height arms move up and down for shoulder and upper body support. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 18" to 23", 360-degree swivel and tilt tension. Waterfall seat edge promotes better leg circulation. Five-star base is equipped with dual-wheeled casters for smooth mobility. Upholstery color is Ink, frame color is black, ReActiv back color is charcoal. Weight capacity is 300 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067084773.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 45 lb |












