HON Ignition Sitting Stool – Black Vinyl Seat – Black Mesh Back – Black Frame – Low Back – Black
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Base Material | Plastic |
| Seat Material | Vinyl |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Arm Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Back Type | Low Back |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Product Color | Black |
| Casters | Yes |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Adjustable Footrest |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Ignition Sitting Stool |
| Product Line | Ignition |
| Application/Usage | Bank |
| Manufacturer Part Number | HONIT108UR10 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Ignition Series Stool gives you control over your domain with the ability to either sit or stand at an adjustable-height workstation, or bring people around standing-height collaborative tables. Make it personal with a contoured, four-way stretch mesh back, arms that adjust in height and width, and adjustable footring. Mesh and frame are black while polyurethane upholstery on seat is black. Five-star base offers casters for easy movement. Functions include pneumatic seat-height adjustment, back-height adjustment and 360-degree swivel. Stool supports up to 300 lb. and meets/exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136390.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
HON Ignition Sitting Stool – Iron Ore Fabric Seat – Black Mesh Back – Black Frame – Low Back – Iron Ore
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Base Material | Plastic |
| Seat Material | Fabric |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Iron Ore |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Arm Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Back Type | Low Back |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Product Color | Iron Ore |
| Casters | Yes |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Adjustable Footrest |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Ignition Sitting Stool |
| Product Line | Ignition |
| Application/Usage | Bank |
| Manufacturer Part Number | HONIT108CU19 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Ignition Series Stool gives you control over your domain with the ability to either sit or stand at an adjustable-height workstation, or bring people around standing-height collaborative tables. Make it personal with a contoured, four-way stretch mesh back, arms that adjust in height and width, and adjustable footring. Mesh and frame are black while fabric upholstery on seat is Iron Ore. Five-star base offers casters for easy movement. Functions include pneumatic seat-height adjustment, back-height adjustment and 360-degree swivel. Stool supports up to 300 lb. and meets/exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136391.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
HON Ignition Sitting Stool – Black Fabric Back – Black Frame – Low Back – Black
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Base Material | Plastic |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Arm | Yes |
| Back Material | Fabric |
| Back Color | Black |
| Arm Color | Black |
| Back Type | Low Back |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Color | Black |
| Casters | Yes |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Cushioned Back |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Ignition Sitting Stool |
| Product Line | Ignition |
| Manufacturer Part Number | HONIT109CU10 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | With Ignition Series Stools, you can have an all-in-one solution that's right for just about any situation. Ideal for sit-to-stand environments, this swivel task stool provides the seating options you need. Comfort features include an adjustable-height footring, full back, fabric-upholstered seat and arms that adjust in height up to 11" and in width up to 20". The quick-adjust back height gives you tailored lower back support and ranges from 19" to 22" high. Back width is 18". The 26" diameter five-star base is made of plastic and equipped with dual-wheeled casters for easy mobility. Adjustable footring and 360-degree swivel allow movement in any direction. Pneumatic seat-height adjustment ranges from 24" to 33". Stool supports up to 300 lb. Seat measures 19" wide x 16" deep. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136393.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
HON Ignition Sitting Stool – Black Fabric Seat – Black Mesh Back – Black Frame – Low Back – Black
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Base Material | Plastic |
| Seat Material | Fabric |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Arm Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Back Type | Low Back |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Product Color | Black |
| Casters | Yes |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Arm Width Adjustment |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Ignition Sitting Stool |
| Product Line | Ignition |
| Manufacturer Part Number | HONIT108CU10 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Ignition Series Stool gives you control over your domain with the ability to either sit or stand at an adjustable-height workstation, or bring people around standing-height collaborative tables. Make it personal with a contoured, four-way stretch mesh back, arms that adjust in height and width, and adjustable footring. Mesh, frame and fabric upholstery on seat are black. Five-star base offers casters for easy movement. Functions include pneumatic seat-height adjustment, back-height adjustment and 360-degree swivel. Stool supports up to 300 lb. and meets/exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136394.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
HON Ignition Sitting Stool – Navy Fabric Seat – Black Mesh Back – Black Steel Frame – Navy – Armrest
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Number Of Legs | 4 |
| Seat Material | Fabric |
| Chair/Seat Type | Cafe Chair |
| Seat Color | Navy |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Arm Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Product Color | Navy |
| Frame Material | Steel |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Ignition Sitting Stool |
| Product Line | Ignition |
| Manufacturer Part Number | HONIC108IMCU98 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Ignition seating from HON fits your body, your work and your space. This cafe-height stool brings you closer to work at 36"H or sit-to-stand worksurfaces, while also delivering greater support and comfort. The choice of breathable 4-way stretch mesh or upholstered back cradles your spine in ergonomic support, and the contoured fabric seat hugs the natural curves of your body for all-day comfort. The wall-saver leg design prevents damage to nearby walls and furniture, and nylon glides make it easy to move the stool around your environment. Set a higher bar for performance with the HON Ignition cafe height stool. 4-way stretch mesh back and frame color are Black, seat color is Navy. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136278.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
HON Ignition Sitting Stool – Black Fabric Seat – Black Mesh Back – Black Steel Frame – Black – Armrest
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Number Of Legs | 4 |
| Seat Material | Fabric |
| Chair/Seat Type | Cafe Chair |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Arm Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Ergonomic |
| Product Color | Black |
| Frame Material | Steel |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Ignition Sitting Stool |
| Product Line | Ignition |
| Manufacturer Part Number | HONIC108IMCU10 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Cafe-height stool gives your guests the first-class treatment they deserve, showing them they're valued and appreciated. Ignition seating fits all body types from the 5th to the 95th percentile. Cafe-height chair offers ilira-stretch mesh back to mold to your guest's body and a comfortable seat cushion with Centurion fabric upholstery. It is great for learning centers, cafeterias and common areas. Wall-saving leg design prevents the chair back from rubbing against nearby walls. Four-leg frame includes sloping arms, nylon glides for stable seating and 10" high footbar on all sides. Durable frame is made of sturdy steel for long-lasting use. Weight capacity is 300 lb. Seat size is 19" wide x 17" deep x 31" high. Back measures 18" wide x 18" high. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136279.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |















