Genuine Joe 20″ Natural Light Floor Pad – 20″ Diameter – 5/Carton x 20″ Diameter x 1″ Thickness – Buffing, Floor – 1500 rpm to 3000 rpm Speed Supported – Flexible, Resilient, Soft, Non-abrasive, Dirt Remover – Fiber, Resin – Natural
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 20" |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 1500 rpm |
| Maximum Speed Supported | 3000 rpm |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Dirt Remover |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | 20" Natural Light Floor Pad |
| Application/Usage | Floor |
| Manufacturer Part Number | 92220 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Natural Light Floor Pad delivers light high-speed burnishing with fine denier fiber and soft resin to enhance the look of your floor surface. It is nonabrasive for buffable surface burnishing. Open-web design allows dirt to enter the fiber for maximum use. Resiliency allows pad to remain flexible to reach depressions. Floor pad is designed for use at speeds between 1500 to 3000 RPM in ultra high-speed equipment powered by electric, battery or propane.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |







