Genuine Joe 14-Gallon Recycling Bin – 14 gal Capacity – Rectangular – Durable, Lightweight – 14.5″ Height x 19.5″ Width x 15.4″ Depth – Plastic – Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Recycling Container |
| Opening Width | 19.50" |
| Opening Length | 14.50" |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 14.5" |
| Width | 19.5" |
| Depth | 15.4" |
| Capacity | 14 gal |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Lightweight |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | 14-Gallon Recycling Bin |
| Manufacturer Part Number | 11582 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>14-gallon recycling bin features the universal recycling logo to help others quickly identify the bin and prevent the disposal of improper items. Its durable yet lightweight design allows easy transportation. Drain holes in the base prevent the accumulation of rainwater. Notched sides allow the recycling bin to be cross-stacked. Recycling bin is perfect for environmentally conscious cities that offer curbside recycle collection.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









