Gbc Shredmaster Px10-06 Super Cross-Cut Paper Shredder
Login to View Prices
GBC ShredMaster PX10-06 Super Cross-Cut Paper Shredder – Non-continuous Shredder – Super Cross Cut – 10 Per Pass – for shredding Staples, Paper Clip – P-4 – 5.90 ft/min – 9″ Throat – 6 Minute Run Time – 6 gal Wastebin Capacity – Black, Chrome
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>2 years</p> |
| Shred Speed | 5.90 ft/min |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Shredding Item | Paper Clip |
| Security Level | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Maximum Run Time | 6 Minute |
| Wastebin Capacity | 6 gal |
| Product Color | Chrome |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 16" |
| Width | 9.4" |
| Depth | 14" |
| Brand Name | GBC |
| Features | Quiet Operation |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | PX10-06 |
| Product Name | ShredMaster PX10-06 Super Cross-Cut Paper Shredder |
| Product Line | ShredMaster |
| Throat Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Application/Usage | Home/Office |
| Manufacturer Part Number | 1757405 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Cross-cut shredder with a 10-sheet capacity features Whisper Shred technology to minimize disruptions in quiet environments. P-4 level security destroys sensitive documents with ease to keep your sensitive information secure. The 6-gallon bin provides plenty of space for your shreds to prevent you from frequently emptying the bin. Front-facing design allows you to conveniently place this shredder beside your desk. Recessed blades shred through staples and paper clips, and help prevent user injury. Automatic-reverse jam prevention allows you to clear jams with ease. Its modern interface with user-friendly touch controls ensure hassle-free operation.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Type | Super Cross Cut |
| Limited Warranty | 2 Year |







