Flagged Tip Poly Bristle Janitor Brooms, 10 x 58.5, Wood Handle, Natural/Black, 12/Carton
Login to View Prices
Convenient size janitorial or housekeeping broom for light-duty sweeping. Stiff, tightly packed bristles get into nooks and crannies while pushing dust and debris. Composed of a wooden handle with flagged-tip, polypropylene bristles for added durability. The four rows of stitching and metal wrapping provided strength and dependability. Black color blends seamlessly into contemporary environments. Lightweight and portable for added mobility. Great for hotels, restaurants, lobbies, and household sweeping on a variety of floor types.
Additional information
| Weight | 27.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.00 × 13.50 × 7.00 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Natural/Black |
| Application | Push Broom |
| Overall Length | 58.5" |
| Brush Length | 10" |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Handle Material(s) | Wood |
| Handle Diameter | 1" |
| Ship Class Code | B |
| Bristle Length | 3" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Global Product Type | Push Brooms |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507983743 |
| MPN | BWK930BP |
| Brand | Boardwalk® |















Reviews
There are no reviews yet.