Fellowes Plushtouch&Trade Keyboard Wrist Rest with Microban&Reg – Graphite
Login to View Prices
Fellowes PlushTouch™ Keyboard Wrist Rest with Microban® – Graphite – 1″ x 18.13″ x 3.19″ Dimension – Graphite – Polyurethane, Foam – Wear Resistant, Tear Resistant, Skid Proof – 1 Pack
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Keyboard Pad |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year limited</p> |
| Product Color | Graphite |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 18.13" |
| Depth | 3.19" |
| Brand Name | Fellowes |
| Durability | Skid Proof |
| Features | Microban Protection |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | PlushTouch Microban Keyboard Wrist Rest |
| Product Line | PlushTouch |
| Manufacturer Part Number | 9252301 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | With innovative FoamFusion Technology, this PlushTouch Wrist Rest provides superior comfort and softness to help relieve wrist pressure. Microban antimicrobial protection keeps the product cleaner. Nonskid backing keeps wrist rest in place. Soft, breathable material withstands daily wear and tear. Wrist rest is made of polyurethane. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022926587.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 8 oz |









