Fellowes LX890 Handheld Plier Stapler – 40 Sheets Capacity – 1/4″ , 5/16″ Staple Size – White
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Plier Stapler |
| Sheet Capacity | 40 |
| Product Color | White |
| Product Material | Metal |
| Staple Size | 2001-05-16T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.8" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 1.3" |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Long Lasting |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | LX890 |
| Product Name | LX890 Handheld Plier Stapler |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | 5014701 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Engineered to be effortless and designed to be seen, this LX series stapler is built with quality, durability and function in mind. LX890 Handheld Plier Stapler features Microban antimicrobial technology to help prevent bacteria growth for an added level of protection. Handheld, heavy-duty design easily staples up to 40 sheets of paper. Smooth, jam-free performance ensures successful stapling every time. Convenient construction works with 5/16" and 1/4" staples. Low-staple indicator lets you quickly see when staples are running low. Ergonomic grip creates a comfortable stapling experience. Premium metal provides long-lasting use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Fellowes LX890 Handheld Plier Stapler – 40 Sheets Capacity – 1/4″ , 5/16″ Staple Size – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Plier Stapler |
| Sheet Capacity | 40 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Staple Size | 2001-05-16T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.8" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 1.3" |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Long Lasting |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | LX890 |
| Product Name | LX890 Handheld Plier Stapler |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | 5014801 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Engineered to be effortless and designed to be seen, this LX series stapler is built with quality, durability and function in mind. LX890 Handheld Plier Stapler features Microban antimicrobial technology to help prevent bacteria growth for an added level of protection. Handheld, heavy-duty design easily staples up to 40 sheets of paper. Smooth, jam-free performance ensures successful stapling every time. Convenient construction works with 5/16" and 1/4" staples. Low-staple indicator lets you quickly see when staples are running low. Ergonomic grip creates a comfortable stapling experience. Premium metal provides long-lasting use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |














